Mieszkania2030. Jaka polityka mieszkaniowa dla Warszawy?

24 maj Mieszkania2030. Jaka polityka mieszkaniowa dla Warszawy?

Debata o polityce mieszkaniowej,  7 czerwca (wtorek), o godzinie 18:00, Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52).

Jak powinna wyglądać odpowiednia polityka mieszkaniowa dla Warszawy, przy instytucjonalnym wsparciu władz samorządowych, dziś i za kolejne kilkanaście lat?

W Warszawie mamy do czynienia z jednymi z najwyższych cen za mieszkania w porównaniu do zarobków mieszkanek i mieszkańców miast całej Unii Europejskiej. Dotyczy to zarówno cen mieszkań własnościowych jak i tych przeznaczonych na wynajem.

Głównym powodem tej sytuacji jest wysoki współczynnik mieszkań stanowiących własność lokatorek i lokatorów (ok. 90% przy średniej europejskiej 60%) oraz niedobór mieszkaniowy na rynku przy jednoczesnym braku instytucjonalnego inwestowania w rynek mieszkań przeznaczonych na wynajem.

W jaki sposób, władze miasta mogą doprowadzić do obniżenia cen, przy jednoczesnym wsparciu rynku mieszkań przeznaczonych na wynajem? W jak szybkim tempie i przy jakich kosztach, Warszawa może poradzić sobie z niedoborem mieszkań? Jaki kierunek polityki miejskiej, należy obrać przy wsparciu dla klasy średniej oraz w jaki sposób miasto może zabezpieczyć najuboższych?

Kontekstem dyskusji jest proces aktualizacji strategii Warszawy – #Warszawa2030. Finalnym efektem debaty, będzie materiał który posłuży jako wkład do prac nad nowopowstającą strategią.

W debacie wzięli udział:

• Justyna Biernacka (Stowarzyszenie Architektów Polskich),
  • dr Aleksandra Jadach-Sepioło (Instytut Rozwoju Miast – Zakład Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast),
  • Filip Kowalik (Miasto2077),
  • Michał Olszewski (Zastępca Prezydent m.st. Warszawy),
  • Mateusz Walewski (senior economist PWC).

Prowadzenie: Maciej Chorzelski (Fundacja Miasto Think Tank), Joanna Erbel (Fundacja Blisko)

REKOMENDACJE Z DEBATY DO STRATEGII WARSZAWA2030

RELACJA Z DEBATY

Debatę zorganizowała Fundacja Blisko, we współpracy z: Fundacja Miasto Think Tank, Miasto 2077. Wydarzenie odbyło się w ramach  partnerstwa z Biurem Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego m.st. Warszawy odpowiedzialnym za proces aktualizacji strategii rozwoju Warszawy – Warszawa2030.

Nagranie debaty: http://bit.ly/transmisja_Mieszkania2030

Patronat medialny: Architektura Murator, Wyborcza.biz

logo_ARCH-12_new_B-R     logo_wyborcza_bizRGB

Prosimy o potwierdzenie udziału na adres: erbel@fundacjablisko.pl